Meriturva-koulutus ma 27.1 klo 16 - 21.00

27.1.2020

Tervetuloa mukaan MeVän Meriturva-koulutukseen. Tämä koulutus on suunnattu Melan Vääntäjät ry:n peruskurssin käynneille jäsenille. Koulutus sisältää yksin tai kaksin tehtäviä pelastautumisia sileällä vedellä ja aallokossa. Koulutus alkaa ja päättyy seuran vajalla. Kerro ilmoittautumisen yhteydessä tarvitsetko seuran kalustoa. Ohjaajat ovat peruskursseilta ja keskiviikkomelonnasta tuttuja MeVäläisiä.

Alustava aikataulu: Tapaaminen vajalla klo 16.00 (kaluston lastaus, voit tulla aikaisemminkin)

Allasaika alkaa: klo 17.00
Allasaika päättyy: klo 20.00, jonka jälkeen kaluston siirto vajalle.

Kajakit, melat, liivit ja aukkopeitteet haetaan vajalta niille, jotka eivät tule omalla kalustolla.
Kypäriä löytyy Meriturvasta, mutta omaakin voi käyttää.
Veden lämpötila on n. 21 astetta.

Muu varustus:
Uima-asulla pystyy lämpötilan puolesta hyvin harjoittelemaan, mutta kajakkiin kiipeämisten vuoksi kannattaa laittaa päälle juoksutrikoot tms. pitkälahkeiset housut jalkoja suojaamaan. Märkäpuku on koettu parhaaksi, kuivapuvussa tulee usein liian kuuma. Jos omistat melonta-anorakin, kannattaa se ottaa mukaan. Jalkoja suojaamaan kannattaa laittaa melontatossut tai neopreenisukat.

Ota mukaan energiapitoista juotavaa ja syötävää.

Hinta: Melan Vääntäjät tukee koulutukseen osallistuvia jäseniään, maksat koulutuksesta vain 30 €.

Ilmoittautumiset Holvin kautta:

https://holvi.com/shop/melanvaantajat/product/0adbe74c335b79c0e73e571151b4550f/